Aktuellt
Vi flyttar in på GoCo ”Health Innovation City” i Göteborg
Berotec i Göteborg växer inom Life Science-segmentet och Affärsledare Joanna Widestrand leder det arbetet. För henne och kollegorna har det varit självklart att bli en del av GoCo och numera hittar du Berotec på GoCo House.
GoCo är Göteborgs ”Health Innovation City” med visionen att skapa en helt ny plats som lockar forskare, entreprenörer och talanger från hela världen. Där kommer hälsorelaterad innovation accelerera och det byggs både bostäder, sjukhus och självklart stora ytor för samverkande och arbete. GoCo är redan en otroligt viktig del av det svenska Life Science-ekosystemet och deras vision är storslagen.
”Jag har arbetat inom Medtech i Göteborg i närmare 20 år och den här satsningen som görs på GoCo liknar inget annat. Alla i branschen söker sig hit på ett eller annat sätt, antingen etablerar man sin arbetsplats här eller så kommer man hit för den naturliga mötesplats som skapas. Att vi också flyttar in känns helt rätt och det är fantastiskt roligt att både se hur området växer fram och att träffa gamla och nya kunder, kollegor och samarbetspartners,” berättar Joanna Widestrand.
Vill du prata Life Science med Joanna?
Hon finns på förnamn.efternamn@berotec.se
Berotecaren Alexandra Ekström om hur livet och egenföretagandet blir en perfekt match
Här träffar vi Alexandra Ekström och får koll på hur hon resonerar kring karriär, liv och uppdrag. Alexandra…Läs mer
Arta Berisha om hur hon tagit ägarskap över sin karriär
Arta Berisha är senior konsult inom projektledning. Hon är även Agil Coach och en basketspelande quizentusiast som älskar…Läs mer
