Aktuellt
Berotec satsar på Uppsalamarknaden genom rekrytering av Mikael Lindberg
Pressmeddelande 28 Januari 2021
Mikael Lindberg går in som ny affärsledare på konsultbolaget Berotec. Tillsammans med kollegan Anders Uppfeldt kommer han fokusera på att växa Berotecs verksamhet i Uppsala. Mikael har en lång bakgrund från mjukvarurelaterade roller, såsom systemarkitekt, teknisk projektledare och utvecklingschef. Han kommer senast från konsultbolaget Sylog där han var konsultchef.
”Flera bolag i Uppsala investerar mycket i forskning, produkt- och produktionsutveckling. Ledarskaps- och ingenjörskompetens kommer behöva säkras inom flera områden och över tid. Det är en kul utmaning! Både för våra kunder som växer och för oss som konsulter. Med Mikael i Berotecgänget är förutsättningarna goda att vi lyckas”, säger Anders Uppfeldt, affärsledare på Berotec.
”Det ska bli otroligt roligt att tillsammans med Anders bygga vidare på Berotecs fina verksamhet. Nu kan vi satsa på ett starkare mjukvaruben där vi kommer kunna erbjuda en bredd av kompetenser. Vi kommer att hjälpa våra kunder med inbyggda system och ta dem hela vägen upp i molnet. För mig personligen är det också ett utvecklande steg att tag, att starta eget men tillsammans med kollegorna”, berättar Mikael om sin nya roll.
I Berotec är ingen anställd. Alla Berotecare driver eget företag under det gemensamma varumärket. Modellen har visat sig vara attraktiv under de drygt 20 år bolaget varit verksamt och man ser nu en stor tillströmning av kandidater som söker sig till arbetsformen. Samtidigt väljer Berotec att satsa på Uppsalamarknaden. I Uppsala finns kunder i teknologisk framkant och konsulter med högt eftertraktade kompetenser, vilket passar företagets position väldigt bra.
Vill du komma i kontakt med Mikael Linberg?
Han finns på fornmna.efternamn@berotec.se
Annika Kaisdotter Andersson blir ny affärsledare på Berotec i Västerås
Pressmeddelande 17 juni 2025 Berotec välkomnar Annika Kaisdotter Andersson som ny Affärsledare för Västeråsregionen. Med en Ph.D i Elektronik och sin bakgrund från både startups, små- och storbolag…Läs mer
Josefine Fors är ny Regional Manager på ACTON – med fokus på fortsatt tillväxt i Stockholmsregionen
Pressmeddelande 16 maj 2025 ACTON, som är en del av Berotec® accelerate, har nöjet att välkomna Josefine Fors…Läs mer